kupalpl

     Liptovsky region opływa niezliczonym bogactwem mineralnych promieni. Prawie przy każdej miejscowości można się odświeżyć wyśmienitym 'medokysom' źródłem mineralnej wody, który ma niepowtarzalny smak oraz sprzyjające lecznicze właściwości. Znajduje się tutaj również bardzo dużo ciepłych mineralnych promieni jak: Bešeňova, Liptovsky Jan, Rojkov, Kalameny. To bogactwo było już oddawana wykorzystywane w celu picia tych wód mineralnych oraz służyło i służy w celach leczniczych. Lecznicze właściwości tych wód odbiły się szerokim echem w świecie i znane są jak również uważane przez miejscową ludność oraz gości z zagranicy.

    Oprócz dużej ilości ciepłych mineralnych promieni które znajdują się w Liptovie, są tutaj również znane i uznawane na całym świecie uzdrowiska i sanatoria. Bierze tu początek dużo rzek i górskich potoków. Najdłuższa słowacka rzeka Vah płynie środkiem Liptova w długości 65 km. Pozostałości ery lodowcowej na tym obszarze dokumentuje kilka górskich jeżior. Najbardziej znane są Vrbicke plesa, Rackove plesa oraz Jamnicke plesa. Najwięcej odwiedzanym miejscem jest zbiornik wodny (sztuczne jezioro) Liptovska Mara. Dla miłośników dźikiej wody są dobre warunki spływu oraz raftingu na Vahu i Belej. Obszar Liptova znany jest również swoimi cieplymi promieniami, niektóre z nich wykorzystywane są w obecnym czasie do rekreacyjnych celów.

Aktualny cennik Aquapark Tatralandia, GINO PARADISE BEŠEŇOVÁ ...


Aquapark Tatralandia

AQUAPARK Tatralandia AQUAPARK TATRALANDIA
Aquapark Tatralandia
Tel: 00421/44/547 78 11
Fax: 00421/44/547 78 10
e-mail: info@tatralandia.sk
www.tatralandia.sk

Aquapark Tatralandia - największy park wodny na Słowacji w Czechach i Polsce z zakwaterowaniem i kompleksowymi usługami, oferuje codziennie 6 całorocznych basenów termalnych (2 kryte) z leczniczą wodą mineralną o temperaturze 26-38°C i licznymi atrakcjami.
4 całoroczne rury - Volcano, Rocket, Snake i No-limits gwarantują dobrą zabawę i niezapomniane przeżycia.
Doskonały relaks gwarantuje świat witalny Tatra-Therm-Vital -wyjatkowy kompleks 16 kąpieli parowych, wodnych i z masażem, saun i zabiegów. Wypoczynek uzupełniają masaże, tak więc z Tatralandii odejdziecie jak nowo narodzeni.
W sezonie letnim do dyspozycji są dalsze 3 letnie baseny (oprócz 6 całorocznych basenów termalnych) z przeźroczystą podgrzewaną wodą: basen dziecięcy, basen z 21 atrakcjami, basen pływacki dł. 25 m. Można się wyszaleć na 21 zjeżdżalniach i rurach.
W Tatralandii można także odetchnąć atmosferą Dzikiego zachodu w Western City- Šiklův Mlýn lub poznać granicę swoich możliwości na Tarzanii - linowym torze przeszkód
Godziny otwarcia:
Poza sezonem (18.3. - 2.6. 2006): 10:00 - 21:00 godz.
Sezon letni (3.6. - 2.9. 2006) 09:00 - 21:00 godz.

AQUAPARK TatralandiaAQUAPARK Tatralandia


GINO PARADISE BEŠEŇOVÁ

Bešeňová 136, 034 83
Tel: 00421 44 4307 700
Fax: 00421 44 4392 852
www.besenovacom.sk
e-mail: info@besenova.com

     Odwiedzającym proponujemy odświeżający pobyt w termalnym kąpielisku Besenova a w zimie kombinacje połączone ze sportami zimowymi w Demanovskej Dolinie SKI Jasna albo w narciarskim ośrodku niedaleko Ruzomberku SKIpark.
Kąpielisko w Besenovej powstało dzięki gorącym promieniom leczniczych wód, które wydostają się z thermal bath Besenovagłębokości 1987 metrów. Woda dostaje się na powierzchnie przez      odwiert i ma temperaturę +70 Celsjusza. Dla gości jest przygotowanych sześć basenów gdzie woda jest tak schłodzona aby spełniła życzenia kąpiących się tam ludzi. Tak aby miała przyjemne i odświeżające działanie oraz błogie oddziałowywanie na nasz organizm. Całoroczne otwarcie termalnego kąpieliska w Besenovej umożliwia odwiedzającym wybór czasu odwiedzin według własnego życzenia. Jest to obszar zdrowia i odpoczynku który w obecnym czasie należy do najbardziej wyszukiwanych ośrodków turystycznych w Słowacji. Termalna woda ma błogie działanie przede wszystkim na układ ruchu, problemy urologiczne, ma również działanie kosmetyczne co mogą potwierdzić przede wszystkim panie.
Pragniemy przypomnieć również jak błogo działa na układ oddechowy: przede wszystkim wiosną zimie i jesieni. Całkowity dodatni wpływ na nasz organizm ukaże się aż po powtórnych odwiedzinach termalnego kąpieliska. Proponujemy szczególnie ludziom wystawionym stresom.
Pozytywnie działanie na psychikę jest prawie natychmiastowe dzięki pierwiastkowi -  lit. Termalne kąpielisko proponuje po cały rok oprócz kąpieli również masaże relaksacyjne, przyjemny odpoczynek w restauracji z możliwością wyboru racjonalnego wyżywienia. Czynny jest również tobogan.
Proponujemy zakwarterowanie Penzion FONTÁNA


UZDROWISKO LUČKY


Liptovské liečebné kúpele a.s.
034 82 Lúčky
SLOWACJA

     Są położone między Oravom a Liptovem pod Chočskymi vrchmi (wierzchołkami). Obecnie znane są jako centrum uzdrowiskowe w Słowacji. Pierwszą uzdrowiskową budowie postawił Adam Turjansky w 1761 roku. W 19 wieku stały się częścią kameralnego państwa Likava. Nowy objekt z jadalnią oraz pokojami dla gości dał postawić (wybudować) Wisner von Mongesten. Leczy się tutaj głównie ginekologiczne choroby, początkową oraz długo trwającą sterylizacje, infertylite, zakłócenia rozwoju macicy, stany po ginekologicznych operacjach, komplikacje po interupcii, stany po ożareniach dróg rozrodczych itp.
Zdecydowanym czynnikiem przy kompleksowym sanatoryjnym leczeniu jest termalna mineralna woda z uzdrowiskowego promienia Valentina o ciepłocie 32 stopni Celsjusza. Dobre efekty osiąga się przedewszystkim dzięki kombinacji spokojnego i przyjemnego otoczenia wraz z termalną wodą z mineralnego promienia.
Uzdrowisko organizuje różne kulturalne oraz sportowe imprezy: występy popularnych osobistości, folklorne zespoły, wycieczki do okolic uzdrowiska możliwość gry w minigolf, do dyspozycji jest też kino. Wdzięcznym celem spokojnych i nie uciążliwych wycieczek są Lucanske skały ze swoimi minerałami, Lucansky wodospad na potoku Raztocne oraz wejście na Velky Choc. Niedaleko znajduje się archeologiczna lokalita Zapolie, klasyczny rzymskokatoliczny kościół z 1824 roku, jak również uzdrowiskowy dom z lat 1943-1948.


LIPTOVSKA MARA

ATC Liptovsky Trnovec

     Latem najbardziej znany rekreacyjny ośrodek. Liptovska Mara powstała dzięki tamie na rzece Vah, Tama ta wytwarza energie o śile198 MW. Została zbudowana w latach 1969 - 1975. Wysokość 45m jest drugą największą usypaną zaporą wodną Beautiful Liptovska Maraw Słowacji. Zapora ta ze zbiornikiem wyrównawczym może pomieścić 365mil.m3 wody, najwięcej jeżeli chodzi o ilość na obszarze Słowacji. Wody zapory zatopili 13 miejscowości, najbardziej cenne domy z tych miejscowości znajdują się w skansenie w Pribyline. Chodzi o zabytki jak gotycko - renesansowyzamek kasztelański z Parizovic, pierwotne gotyckie kościoły z Liptovskej Mare, Sielnici, zrębowe domy znane swoją ludową architekturą, oprócz partykularnego kościoła z Paludze który został przeniesiony na obrzeże miejscowości Lazisko.
Każdy rok odpoczywa i rekrauje się tutaj tysiące turystów. Są tutaj możliwości kąpania się, surfingu, jachtingu, szkoła windsurfingu, pływanie na łódkach, wodnych rowerach, minigolf, żegluga turystycznym statkiem 'Liptov' - 80 miejsc- to wszystko umożliwia i proponuje autocamping Liptovsky Trnovec na północnym brzegu Liptovskej Mary. W Trnovci jest plaża, Boat OMEGA IIautocamping kategori 'B', 140 namiotów, bufet, kuchnie, domki kempingowe, wypożyczalnia sportowych gier, minigolf, przystań żeglugi, przystań jachtowa, wypożyczalnia łódek, WOPR - ratownicy, szkoleniowy ośrodek dla płetwonurków oraz plaża porośnięta trawą. Od wiosny do jesieni odbywają się tutaj znaczące sportowe imprezy z międzynarodową obsadą.
Inne rekreacyjne ośrodki na północnym brzegu zapory wodnej to: Bobrovnik, Liptovska Sielnica. Na północnym brzegu przy autostradzie znajduje się znany salasz 'Dechtare', który proponuje typowe liptovske specjalności. Ośrodek ten jest dobrze usytuowany skąd jest dobry start na turystyczne szlaki do Chocskych vrchov (wierzchołki) Zachodnich i Nizkych Tatr.

    Niedaleko zapory wodnej znajduje się ARCHEOLOGICZNE MUZEUM w Przyrodzie - Havranok. Na wyspie Ratkovie w bliskości autokempingu znajduje się arboretum ze szkoleniowym chodnikiem (szlakiem).

    Proponujemy zakwarterowanie Chaty Mara


LIPTOVSKY JAN - termalne kąpielisko

Liptovský Ján
032 03 Liptovský Ján
Tel.: +421/ 44/5263 477
Fax.: +421/ 44/5208903
marketingmaj@sorea.sk

    

    Miejscowość Liptowski Jan leży w paśmie Niskich Tatr z północnej strony w Janskiej dolinie. Na trawertynowych wzgórzach znajduje się obszar źródeł termalnych i mineralnych wód. Mieszkańcy miejscowości już od dawna nazywają zimne źródła wodami mineralnymi, a ciepłe źródła teplicou. thermal bath Liptovsky Jan W połowie XIX wieku nad termalnymi źródłami powstały małe uzdrowiska do leczenia chorób kobiecych i reumatycznych. Józef Szentywany Gemerski zbudował uzdrowiska i kryty basen. W swoim kasztelu urządził w roku 1929 - 30 restaurację, Grand Hotel Thermal. Uzdrowiska zostały nazwane Świętojańskie Teplice.
Były w budynku uzdrowiska (w tych latach budynek specjalnej szkoły), przy którym wybudował również kąpielisko. Termalne wody używali ludzie nie tylko z bliskiej, ale także z dalekiej okolicy. Świętojańskie uzdrowiska były znane już przed I wojną światową w Budapeszcie i w Niemczech, skąd przyjeżdżało wielu turystów, ale również ludzi szukających pomocy.
W roku 1963 wywiercono nowe źródło o głębokości 95m z temperaturą 29,4 oC. Wyżej źródła wybudowano źródlany dom Rudolf i z niego czerpano wodę do basenów położonych obok uzdrowisk.
Źródła w tej miejscowości są uważane za największy zdrój mineralnej wody na Słowacji (35 l/sekundę). Jest znanym i odwiedzanym letniskiem z termalnymi basenami. Na południe od miejscowości znajduje się areał letnich termalnych kąpielisk, kryty basen, basen 50m, 2 baseny dla dzieci, 1 łagodny basen, które wykorzystują źródło Rudolf z temperaturą 28,2 oC. Woda termalna jest skutecznym środkiem leczniczym. Leczy choroby skórne, choroby narządów ruchu, choroby przemiany materii, choroby kobiece, nerwice, również choroby serca i naczyń krwionośnych.
Z miejscowości jest możliwość wycieczek do Janskiej doliny, okolicznych gór. W zimie jest możliwość jeżdżenia na nartach. Miejscowość oferuje ok.2500 łóżek w hotelach, pensjonatach, uzdrowiskach i kwaterach prywatnych.
Proponujemy zakwarterowanie Penzion Kúria Rudolf

informacje - www.liptjan.sk


[ www.liptov.sk | region | zakwaterowanie | Tatralandia | Western city | GINO PARADISE BEŠEŇOVÁ | Jasná | LAST MINUTE | aquapark | pogoda | turystyka | kulturalne zabytki | fotografie | jaskinie | kąpieliska | uzdrowiska | mapa | narciarstvo | muzea | usługy | snowboard | Rafting Adventure | forum dyskusyjne | ankieta | Serwis nieruchomości | webmaster ]